معرفی رشته میکروب شناسی پزشکی

علم میکروب شناسی پزشکی دانش مطالعه باکتری و شاخه‌ای از دانش میکروبیولوژی است. باکتری شناسی شامل شناسایی، طبقه بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است.
 
در این گرایش میکروب هایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می دهد چرا که از میان میکروبهای شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروب هایی که تاکنون شناخته شده اند، میکروب های مفید می باشند.
باکتری‌ها متنوع ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسم ها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماریزا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند، بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.
هدف اصلي رشته باكتري شناسي پزشكي تربيت افرادي است كه براساس استانداردهاي قابل قبول، در تحقيقات ملي و همچنين در آموزش نظري و عملي ميكروب شناسي پزشكي دانشجويان، در رشته هاي مرتبط و با استفاده از تكنيك هاي رايج آزمايشگاهي در تشخيص بيماري هاي عفوني در خدمت جامعه، دانشگاه و مؤسسات آموزش عالي باشند.
اميد مي رود در 10 سال آينده رشته باكتري شناسي پزشكي همگام با پيشرفت علوم و فناوري در زمينه باكتري شناسي پزشكي نيازهاي مربوط به مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه هاي علوم پزشكي، در تمام سطوح آموزشي، پژوهشي و خدماتي و همچنين نيازهاي كادر پژوهشي در مراكز تحقيقاتي و نيازهاي مربوط به بخش ميكروب شناسي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي را تأمين مينمايد.

 

درس میکروب شناسی برای اولین بار در سال 1307 در مدرسه طب دارالفنون توسط دکتر کراندل تدریس شد. پس از تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران (در سال 1313) این درس در سال چهارم تحصیلی توسط ایشان در این دانشکده ارائه شد. گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در سال 1384 تاسیس گردید. این گروه در حال حاضر دارای 7 عضو هیئت علمی، 3 کارشناس، بیش از 40 دانشجو فارغ التحصیل کارشناسی ارشد و 16 دانشجوی کارشناسی ارشد در حال تحصیل می باشد، که در زمینه های مختلف تحقیقاتی و آموزشی مباحث مختلف میکروب شناسی پزشکی، دندانپزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی و همچنین آموزش دانشجویان دوره ی کارشناسی ارشد فعالیت دارد. این گروه در حال حاضر با مدیریت جناب آقای دکتر ایرج پاکزاد استاد تمام میکروب شناسی به فعالیت ادامه می دهد. 


  

   


 

 

                               

                                                                                                                                                                                                                                   

اخبار گروه
جستجو